Szanowni Rodzice,
teraźniejszość, a zwłaszcza przyszłość Państwa dorosłych dzieci, to pewnie temat, o którym Państwo dość często myślą. Na pewno chcieliby Państwo mieć poczucie zaopatrzenia ich w takie życiowe zasoby, w takie umiejętności, żeby, jak to tylko możliwe, jak najlepiej radziły sobie w otaczającym świecie.
Zgodnie z moim doświadczeniem i przekonaniem najlepszym możliwym rozwiązaniem – dającym szansę najpełniejszego i najlepszego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną – jest praca.
Praca rozpatrywana nie tylko w kategoriach obowiązku, tak jak to ma często miejsce w świecie ludzi pełnosprawnych, ale sposobu na życie, na zapełnienie czasu i myśli.
Bo praca to możliwości – to wejście w świat ludzi dorosłych, to bycie w towarzystwie i obcowanie z innymi osobami, to możliwość pokazania się z dobrej strony, to budowanie i doznawanie poczucia własnej wartości, to bycie pożytecznym i potrzebnym, to nowe umiejętności, w tym umiejętności społeczne, to nowy sposób myślenia, widzenia rzeczywistości i oczywiście to zarobione pieniądze. To zasadniczy element samodzielności.
Pewnie czasem trudno Państwu sobie wyobrazić, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną, że Państwa dziecko, mogłoby podjąć pracę. Ale może! Państwa dorosłe dzieci to „specjaliści do spraw prostych”. Nasze doświadczenie pokazuje, że poświęcając tylko więcej czasu na wyuczenie, większość osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie opanować proste prace w stopniu analogicznym do osób pełnosprawnych. Proszę się chwilę zastanowić, czy zmywanie, grabienie, sprzątanie to czynności nie do opanowania dla Państwa dzieci? A właśnie one mogą stanowić bazę i po nauczeniu zostać wykorzystane w przyszłej pracy.
Proszę Państwa, praca to po prostu dobry pomysł na życie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Szansę na podjęcie w przyszłości właśnie takiego życia, życia jak każdej innej osoby wokół Państwa, daje nasz Warsztat. Proszę posłuchajcie Państwo nagranych wypowiedzi byłych uczestników naszych warsztatów, którzy odeszli do pracy, jak i wypowiedzi ich rodziców. Posłuchajcie co oni mówią. Może warto choćby rozważyć, czy droga, którą poszły te rodziny nie byłaby i dla Państwa i Państwa dorosłych dzieci drogą dobrą.
Piotr Sochalski – trener pracy i psycholog w Warsztacie